درباره خوانسار


تاریخچه:

تاريخچه اين شهرستان به قبل ازاسلام مي رسد وجودآثاري ازآتشكده تير و معبدي بنام هيكل دركوه تيردرحوالي روستاي تيدجان وسنگ قبري به خط پهلوي درقريه قودجان دليلي براين مدعاست. كهن ترين مداركی كه از پيشينه تاريخی خوانسار در دست است، تاريخ مهاجرت دسته‌ای از قوم يهود به خوانسار و سرگذشت آنان است كه به روزگار کوروش هخامنشی می رسد. 


خوانسار پس از اسلام، در قلمرو حكومت امويان، عباسيان، ‌طاهريان، صفاريان، ديلميان، سلجوقيان، و خوارزم شاهيان قرار داشته است. در اوايل سده 7 هـ . ق مغولان اين ناحيه را گشودند و خرابی های بسيار به بار آوردند. پس از آن ها تيمورلنگ به مركز ايران، از جمله خوانسار تاخت و چپاول و كشتار زيادی كرد. خوانسار، در دوران صفوی از مراكز مهم علم، ادب و صنعت بوده است. پادشاهان صفوی توجه ويژه ای به اين ناحيه داشتنه اند و به خاطر همين توجه هنرهای دستی و كارگاهی در اين شهر گسترش يافته است. بنای مدرسه مريم بيگم صفوی از سوی همسرشاه تهماسب نيز به پيشرفت فرهنگی اين ديار افزود. در دوران قاجار خوانسار مورد توجه بوده و حاكمان بزرگی كه بعضی از آنان عنوان وزارت هم داشته اند، به حكومت خوانسار منصوب شده اند.

دربعضي نوشته ها قدمت خوانساربه زمان اسكندرمي رسد ومعتقدندكه اسكندر هنگام رفتن به اصفهان از آنجاگذشته است ويكي ازميدانهاي جنگ اسكندر و داريوش سوم درمنطقه اي بين خوانسار-كهرود و اصفهان بوده است.

همچنين گفته مي شود در زمان حمله افغانهابه ايران اشرف افغان با سپاهي عظيم قصدتصرف اين شهررا داشت ولي مردم غيرتمندوجوانان سلحشور اين شهر در منطقه ای که امروزه جنگاه خوانده می شود ماهها درمقابل او مقاومت نمودند که ناچار از محاصره شهر دست كشيد.

 

وجه تسمیه:

نام خوانسار به صورت‌های کانسار، کانیسار، خنسار، خونسار و در نهایت خوانسار بوده که به معنی چشمه‌سار است. خوان به معنای چشمه و سار پسوند نشان دهنده کثرت است. در گذشته به علت کثرت چشمه‌های موجود در این منطقه این نامگذاری صورت گرفته است

جغرافیای طبیعی:

خوانسار در عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۱۳ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۹ دقیقه شرقی در ناحیه‌ای نه چندان دور از کویر مرکزی ایران با مساحتي بالغ بر 922 كيلومتر مربع در 160 كيلومتري شمال غرب استان اصفهان و درمنطقه اي كوهستاني و دره ای خوش آب و هوا در ارتفاع 2250 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.
خوانسار دارای یک بخش مرکزی و سه دهستان به نام‌های چشمه سار، کوهسار و پشت کوه و دارای ۱۸ روستا می‌باشد. آب این شهرستان از طریق ۱۷۹ چاه، ۱۵۸ رشته قنات و ۵۹ رشته چشمه با میزان آبدهی ۱۰۵ میلیون مترمکعب، تأمین می‌شود.

به علت ارتفاع زياداين شهرازسطح دريا و عبور رودخانه ای زیبا از وسط شهر هوادر تابستان معتدل وزمستان نسبتاً سرداست وبه همين دليل داراي شرايط ييلاقي است وجودچشمه هاي آب فراوان وباغات سرسبزشرايط بسيارمساعدي براي جذب توريسم فراهم نموده است.

متوسط بیشترین دمای هوای خوانسار در گرمترین ماه تابستان به ۳۱ درجه سانتی گراد می‌رسد و متوسط دمای شبانه روز در همین ماه بیست و چهار درجه سانتی گراد است. بهار خوانسار با شکوفه زدن درختان، تابستان معتدل و خنک و پاییز نیز با هفت رنگ شدن طبیعت زیبایی خاص خود را دارند. در زمستان سرمای نسبتاً زیاد آن دلنشین و همراه با ریزش انبوه برف است.

درفصول سردسال دماي هواتا 20 درجه زيرصفركاهش مي يابدودرگرمترين روزهاي فصل تابستان درجه حرارت به 38 درجه سانتيگرادافزايش مي يابد ودرجه رطوبت نسبي 2/32 مي باشد. بطورمتوسط ميزان بارندگي درسال 354 ميلي مترمي باشدوطي ده سال گذشته كمترين وبيشترين ميزان بارندگي به ترتيب240 و560 ميلي مترنيزگزارش شده است.

پوشش گیاهی متنوع خوانسار اعم از گردو و سرو و درختان میوه همچون آلو و سیب و باغات متنوع به همراه تعداد نه چندان زیادی زمین‌های کشاورزی و پوششی از گل‌های لاله سرخ و لاله واژگون که لاله‌های واژگون آن معروف هستند.

 

 

 

خبرنامه خوانسار آب و هوا اوقات شرعی راهنمای گردشگران