جلسه کارگروه اجتماعی فرهنگی شهرستان

جلسه کارگروه اجتماعی فرهنگی شهرستان

1394/6/3 11:8

 

 جلسه کارگروه اجتماعی فرهنگی شهرستان «بیست و هفتم مردادماه» در محل فرمانداری تشکیل گردید و در زمینه دستور جلسه «بررسی راهکارهای افزایش نشاط و امید در شهرستان» به تبادل نظر پرداخته شد. ریاست شورا در این جلسه اظهار داشتند؛

کلمات مترادفی در این زمینه وجود دارد که در نگاه ظریفان، معانی لطیف و خاص خود را دارند اگرچه در نگاه اول یک معنی و مفهوم تداعی ذهن می شود. (نشاط – شادابی – لذت – خوشحالی – شادمانی – شور و شعف و ... ).

خندیدن یکی از جلوه های بیرونی نشاط است که مساوی با آن نیست. هر خنده ای ریشه در نشاط ندارد و هر نشاطی منجر به خنده نمی شود. نشاطی را می توان در بازیگران فوتبال مشاهده کرد که منجر به خنده ای نمی شود و خنده ای را می توان در حد افراطی بر لبان تماشاگران تلویزیونی بازیهای فوتبال دید که عمدتاً افرادی غیر فعال و منفعل هستند. نشاط، احساس موجودیت و زنده بودن و فعال بودن در اجتماع است. معنی نشاط را باید در تقابل با کسالت جستجو کرد. کسی که نشاط دارد کسالت ندارد و فرد کسل از شور و نشاط دور است. هسته اصلی نشاط اجتماعی نشاط خانوادگی است و خانواده ای که اساس آن بر بنیان های اعتقادی شکل گرفته باشد تکیه گاه محکمی در زندگی خود به عنوان «خدا» دارد که با تکیه بر این پایگاه محکم و استوار به استواری و پایداری می رسد و در کشاکش زندگی دچار تزلزل نمی شود. فاصله گرفتن از سبک زندگی اسلامی و الگوگیری از فرهنگ های ناساز مخل آرامش و آسایش روحی و روانی است که موجب کسالت و خمودگی می شود. جدی گرفتن آموزه های اسلامی و رعایت اعتدال و میانه روی که مورد توصیه ی دین مبین اسلام است می تواند در ارزش بخشی به انسان تأثیر گذار باشد.

جامعه با نشاط جامعه ای فعال و خلاقی است که از رخوت و سستی و کاهلی به دور می باشد و علی رغم داشتن دغدغه های زندگی (شغل – ازدواج – مسکن و ... ) حل مشکل خود را در گرو خلاقیت و فعالیت های خود می یابد و با آغوش باز به استقبال سختی ها و حل مسائل زندگی می پردازد.

تجربه ی شاد بودن با یکدیگر را با رعایت جوانب و اصول افزایش دهیم و به مناسبت های مختلف با اجرای برنامه های مناسب سعی درگردهمایی خانواده ها در فضاهای مناسب داشته باشیم. اگر افرادی در مسیر ارزشی حرکت می کنند باید موجبات تشویق و ترغیب آنان را فراهم نماییم و افرادی که در جاده ضد ارزش ها حرکتی انجام می دهند باید از طریق مراجع قانونی برخورد شود تا موجب تقویت هنجارها و تضعیف ناهنجاری ها شود.مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد
 
خبرنامه خوانسار آب و هوا اوقات شرعی راهنمای گردشگران