ظرفیت های فرهنگی اجتماعی شهرستان در ارتباط با جذب گردشگری

ظرفیت های فرهنگی اجتماعی شهرستان در ارتباط با جذب گردشگری

1394/10/30 9:16

 

 یکشنبه بیستم دی ماه جلسه ی کمیته اشتغال شهرستان با حضور اعضا در محل مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان تشکیل و در مورد نحوه ی اجرای طرح بومگردی تبادل نظر گردید .
مشارکت افراد محلی و درگیر شدن امکانات محلی و معرفی ارزشهای غالب محلی  با صنعت گردشگری و ایجاد زمینه های اشتغال از ویژگی های بومگردی است. از اهداف مهم بومگردی را می توان  رضایتمندی عمومی و انتفاع همگانی از گردشگر ی عنوان نمود که با ورود بخش خصوصی و نظارت و هدایتگری ادارات دولتی ایجاد شده و فعالیت می نماید .
از این طریق می توان به توسعه ی پایدار گردشگری بویژه در زمینه ی بومگردی، بیابانگردی و طبیعت گردی  پرداخت
در دهکده جهانی نیاز به تبادل فرهنگی ضرورتی انکار ناپذیر است که گردشگری ابزار مهمی در این جهت به شمار می آید و سیر و سفر ظرفیت فرهنگی اجتماعی است که مورد تاکید دین مبین اسلام است و می تواتد امنیت و سلامت روحی و روانی را در خانواده ها تثبیت نماید. در بومگردی لازم نیست فقط به گردشگر خارجی فکر کنیم بلکه جاذبه های طبیعی در بین ایرانیان ایرانگرد علاقمندان بسیار ی دارد .
و در حال حاضر سی و دو اقامتگاه بومگردی در استان فعال هستند که سرمایه گذاران مکانی را در اختیار مهمان قرار می دهند که با فرهنگ بومی منطقه همخوان است و از امکانات امنیتی و بهداشتی و  سنت های فرهنگی برخوردار می باشد.  گردشگری با نگاه " بیابانگردی طبیعت گردی و بومگردی " موفقیتش در گرو  " دانش ،  بینش ، آگاهی" و خردمندی مجریان است زیرا هدف از بومگردی ؛ طبیعت گردی خردمندانه و مسئولانه در مناطق طبیعی بکر و نیمه دست خورده است و آنچه می تواند در بومگردی مد نظر قرار گیرد «پیاده نوردی ، دامنه نوردی ، کوهپیمایی ، پیمایش دره ها ، چشمه ها ، و ... »
برای سرمایه گذاران در زمینه ی بومگردی تسهیلاتی در نظر گرفته شده است که یکی از آنها وام چهار در صدی تا سقف صد میلیون تومان از سوی صندوق کار آفرینی امید است .
شهرستان خوانسار، منطقه ی توانمندی است که ظرفیت های لازم را در شهر و روستا برای جلب بومگردان دارد ولیکن برای حضور گردشگران لازم است ادارات و نهادهای ذیربط با طرح و برنامه درست زیرساخت های کار را فراهم نمایند.
منازل و اماکنی در شهرستان وجود دارد که از معنویت خاصی برخوردار هستند  «پلکانها و معجرها و زلال و شفافیت جاری جوی  آب» فضای بی بدیلی ایجاد نموده است که به خستگان دودزده ی شهر ها می تواند توانی دوباره بخشد .
با ایجاد امکانات اسکان در چوار امامزاده ها و اماکن متبرکه می تواند تاثیر مثبتی در جلب گردشگران مذهبی و ...داشته و در معرفی داشته های فرهنگی شهرستان موثر باشد .
ایجاد سمن مردمی متشکل از افراد علاقمند و با انگیزه و پرورش راهنمای متخصصان گردشگر ی از افراد بومی سبب می شود  تا علاوه بر بهره مند شدن از ارزشهای گردشگری نسبت به حفاظت از طبیعت پیش بینی ها و توصیه های لازم به عمل آید که  تشکیل دوره آموزش و پرورش راهنمای گردشگری توسط مرکز آموزش فنی و حرفه ای پیشنهاد می گردد .مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد
 
خبرنامه خوانسار آب و هوا اوقات شرعی راهنمای گردشگران