حفظ و تقویت پایگاه انتقال خون خوانسار

حفظ و تقویت پایگاه انتقال خون خوانسار

1393/11/6 12:51


ریاست شورا در جمع معتمدین و مسئولین شهرستان اظهار داشتند؛

خداوند متعال در آیه 32 سوره مائده می فرمایند؛ «من احیاها فکانما احیا الناس جمیعاً»

«هرکس انسانی را زندگی بخشد، مثل آن است که همه مردم را زندگی بخشیده باشد»

حضرت امام صادق(ع) فرموده اند؛ «در مکانی که آب یافت نمی شود کسی که آب را به انسانی بنوشاند و او را از مرگ نجات دهد مانند آن است که همه انسان ها را از مرگ نجات داده باشد»

قدر و ارزش پایگاه انتقال خون، زمانی به درستی شناخته می شود که از خدمات آن بی بهره بمانیم. اگر پنجاه سال به عقب برگردیم به زمان کودکی و نوجوانیِ ریش سفیدانی می رسیم که پدران و مادرانشان آنها را از رفتن به کوچه باز می داشتند و آنها را هشدار می دادند که اگر بروید کوچه، خونگیرها خون شما را می گیرند. بله، جنایتی که الآن هم در بین صهیونیست ها و گروه های تکفیری رایج است و اعضای بدن انسان ها را خرید و فروش می کنند. چهل سال است که از تأسیس سازمان انتقال خون ایران می گذرد سازمانی که هدفش سامان بخشیدن به بازار آشفته عرضه و تقاضای خون بوده و هست.

اهدای خون با نیّت کسب رضایت خالق و بدون چشمداشت به دریافت پول، کار بزرگ و شریفی است که زمینه فعالیت پایگاه انتقال خون را فراهم می کند و خون اهدایی همانند بذری است که در اختیار کشاورز قرار می گیرد و این کشاورز است که با تحمل مشقّات و سختی ها آن بذر  را به میوه گوارایی تبدیل می کند تا مروّح روح انسان ها شود. دریافت خون با رعایت (اطلاعات دموگرافیک و تست های آزمایشگاهی – بررسی سوابق فرد اهدا کننده – پروسه های آماده سازی و نگهداری و ... ) نیاز به تجهیزات کارآمد و به روز دارد که با داشتن بهترین متخصص ها، بدون تجهیزات و امکانات، کاری از پیش نمی رود و با داشتن بهترین امکانات بدون متخصصین، کاری انجام نمی شود؛ وجود توأمان متخصصین و امکانات است که می تواند کار را به پیش ببرد. به یاد داریم و شاهد بوده ایم که در دهه های گذشته وقتی بیماری را می خواستند جراحی کنند، قبل از عمل جراحی همراهان بیمار موظف بودند برای بیمار تأمین خون کنند. همراهانی که بیمار روی دستشان بال و پر می زد و غمی بر غم هایشان افزون می شد تا چه کسی را از فامیل و آشنا پیدا کنند که گروه خون مشابه بیمار را داشته باشد.

یکی از افتخارات کشور ما وجود مردمان مذهبی و با فرهنگ؛ دوری از آلودگی های شایع در دنیاست به طوری که اطمینان نسبی به سلامتی خون ایران در سطح جهانی بسیار چشمگیر و قابل توجه است در شرایطی که از هر سه نفر یک نفر و در هر سه ثانیه یک نفر نیاز به خون پیدا می کند.

وظیفه ما چیست؟ اهدای خون!

بله؟ بله! ولی این شروع کار است.

بیاییم در تمامی مراحل، یار انتقال خون باشیم. پایگاهی که بیست و دو سال قبل با افکار بلند خیّرین و نیک اندیشان از صفر به صد رسید. امروز ما نباید بپذیریم از صد به هشتاد افول کند. چهار پایگاه انتقال خون در چهار شهر استان اصفهان وجود دارد و خوانسار یکی از چهار شهر است که این هم از افتخارات بزرگ این شهر است و شاید بخشی از برکات محرم و صفر باشد پس باید به پاسداشت آن هر کسی به مقدار توان خود در حفظ این پایگاه تلاش کند.

خداوند خواسته است و این نعمت را به ما داده است و اگر ما نخواهیم به آنان که می خواهند خواهد داد پس بهتر است که ما داشته باشیم و میزبان دیگران باشیم به جای آنکه دیگران میزبان ما باشند.مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد
 
خبرنامه خوانسار آب و هوا اوقات شرعی راهنمای گردشگران