نهم اردیبهشت روز شوراها

نهم اردیبهشت روز شوراها

1394/2/9 9:57

رویش گلبرگی بر درخت انقلاب

در نهم اردیبهشت ماهگردهمایی اعضای شوراهای شهر و روستا با حضور دهیاران - شهردار - بخشدار - فرماندار و معاون فرمانداری در روز ملی شوراها «نهم اردیبهشت» در محل سالن همایش های درمانگاه خیرساز «حاج فضل ا... جواهری» برگزار گردید. رییس شورای اسلامی شهر در این همایش ضمن بیاناتی اظهار داشتند:

اردیبهشت ماه ، ماه زیبایی ها و مناسبت های زیباست . نهمین برگ این تقویم برگی از برگهای پرثمر میهن اسلامی است که با به ثمر نشستن انقلاب اسلامی شاخه ای بر درخت انقلاب جوانه زد و گلبرگهایی با نام شورای اسلامی شهر و روستا بر خود رویاند . برگهایی که نشان از حرکت جامعه در سمت و سوی تحقق فطرت پاک الهی دارند . برگی از نوع تحقق حاکمیت انسان بر سرنوشت خویش . 

در اصول « ششم، هفتم و یکصدم الی یکصد و ششم » قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که براساس نظام وحی تدوین شده ، شوراهای اسلامی به عنوان یک رکن از ارکان تصمیم ساز نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح و به رسمیت شناخته شده است .

در هفدهم اسفند سال 1377 اولین دوره انتخابات سراسری شوراهای اسلامی کشور با استقبال چشمگیر مردم در بیش از چهل هزار حوزه انتخاباتی برگزار گردید و سرانجام حدود 200 هزارنفراز منتخبین مردم جهت اداره امور شهرها و روستاهای کشور به عنوان عضو شورای اسلامی شهر و روستا برگزیده شدند. شوراهای اسلامی از نهم اردیبهشت سال 1378 و همزمان با پیام تاریخی حضرت امام « ره » شروع به کار نمودند .

بنا بر اصل هفتم قانون اساسی ؛ شوراهای اسلامی یکی از ارگان‌های تصمیم گیری و اداره امور کشورهستند که اگرچه به لحاظ تصمیمات سازمانی و اداری کشور دارای وظایف خاص خود می باشند ولی از نظر قانون اساسی و حق حاکمیت در طراز سایر ارکان حکومتی قرار می گیرند. و دامنه ی اختیارات آن ها به اندازه ای است که مسئولین دولتی موظف به رعایت تصمیمات آن ها در حدود اختیاراتشان هستند.

 ”  ”   ”   ”   ”    ”  ”   ”   ”

شورایی کار کردن چه سخت است و چه شیرین !؟! و چه عرصه ی بی نظیری است برای مهارت یابی و تقویت سعه صدر، همه رئیسند و هیچ کس رئیس نیست. همه اهل نظرند و هیچ نظری به تنهایی مؤثر نیست. همه محورند و هیچ کس محور نیست. باید بهترین ایده های شخصی در ظرفی ریخته شود و اینکه کدام ایده در سطح عمل قرار گیرد و کدام در عمق فراموشی، مشخص نیست ضابطه در کار است و ضابطه ای خاص وجود ندارد. یک محک نیست و به تعداد افراد دور میز محک های گوناگون، در یک لحظه با هم به کار می افتند و عیار سخن را با معیارهای خاص خود می سنجند.

هیچ انسانی را نمی توان یافت که بدون ذوق و سلیقه و عقل و خرد و اندیشه باشد و قطعاً کرسی نشینان عرصه شورایی خود را موظف می دانند از همه ظرفیت ها و توانمندی های متنوع در جامعه استفاده نمایند و آرا و افکار اهل خرد و نظر و اندیشه را مطمح نظر قرار داده و خویش را از عقل و خرد جمعی بی نیاز نبینند.

در کار شورایی مدیر و مسئولی وجود ندارد، هر عضوی از اعضای شورا باید خود را مدیریت کند و با مدیریت خود مدیر جمع باشد و به همین تعبیر هر عضوی از اعضای شورا مسئول اندیشه ها و تصمیمات فردی و گروهی است که ناخواسته باید پاسخگوی تصمیماتی باشد که در اتخاذ آنها نقشی نداشته و گزینه انتخابی او نبوده است اما توانی جز تسلیم در برابر تصمیم اتخاذ شده با رأی اکثریت را نداشته است.

دیدگان مردم نسبت به محدوده اختیارات شوراها بسیار متفاوت است. برخی شوراها را دخیل در همه امور میدانند که صِرف اراده ی آنان را اساس تحقق امور می دانند و برخی شوراها را نهادی نمادین و سمبلیک می پندارند که برای خالی نبودن عریضه پا به عرصه وجود گذاشته اند که فقط بالقوه باشند نه بالفعل، و این تفاوت در نگرش چنان شدت دارد که خود شورائیان نیز در میان این خوف و رجاء غوطه ورند .

برخی از منتخبین آنقدر به بود خود باور دارند که هیچ بودی در تصمیمات شهری و روستایی و ... را بدون نظر شورا بودنی نمی دانند و اراده و اندیشه بر آن دارند که در تمام جزئیات و کلیات می بایست با اراده و اندیشه شورائیان رقم بخورد و عده ای نیز برای خود نقش نظارتی صرف قائل هستند که با دورنگاهی که دارند، مصلحت مردم را به مسئولین تذکر دهند و هرچه بادا باد.

 اما آنچه از قوانین موضوعه و در حال اجرا بر می آید، وضعیت بینابینی است که در خیلی از شرایط وابستگی کامل به تشکّل شورایی دارد. کدام ایده در شورا غالب شود و شورا از خود چه توانمندی را بروز دهد که این موضوع ، مشابهت کامل با جمله مشهور «تو آن چیزی می شوی که فکر می کنی» و شورا هم آنی خواهد شد که اندیشه غالبش می خواهد «فعال، منفعل، حدواسط».

از نگاه دیگر شورا گلستانی است که با یک یا چند گل به بهار نمی نشیند بلکه بهارش با شکفتن گل های مستعدی است که متناسب با طبیعت و آب و هوای شورا، در گلدان شورا نشانده شده باشند.

شورای اسلامی شهر خوانسار از دوره اول، دوم، سوم و چهارم گذری رو به رشد و تکامل داشته و در دوره جدید با افزایش تعداد اعضا، سیری به سمت فراگیری سلیقه ها و علایق موجود در جامعه داشته است و به واقع می توان ادعا نمود هر عضوی از اعضای شورا نماد افکار خاصی از جامعه است که خود می تواند در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها نقش مؤثری داشته باشد و سمت و سوی حرکت را به پسند عمومی جامعه نزدیک سازد و بالاخره آنچه می توان گفت در رابطه با عوامل اصلی موفقیت کار شورایی، بیان این حقیقت و واقعیت است که افرادی که از طرف مردم برای این امر خطیر انتخاب می شوند باید علاوه بر دارا بودن توانمندی های عمومی مثل علم و دانش و تخصص و تعهد از وجوه مشترکی چون دیدگاه سیاسی و اعتقادی مشترک و مقبولیت مردمی سطح قابل قبولی نیز بهره مند باشند تا یکپارچگی بیشتری در شورا احساس شود.مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد
 
خبرنامه خوانسار آب و هوا اوقات شرعی راهنمای گردشگران