جلسه با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری

جلسه با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری

1394/3/23 11:41

 

 روز جمعه بیست و دوم خرداد ماه با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری « دکتر اللهیاری  » از توانمندیهای شهرستان در زمینه ی گردشگری و میراث فرهنگی بازدید به عمل آمد و در جهت بررسی حفظ و حراست و شناسایی و بهره وری بیشتر  جلسه ای با حضور مسئولین  شهرستان « نماینده ی مردم در مجلس شورای اسلامی  - فرماندار - رئیس شورای اسلامی شهر – بخشدار – معاون فرماندار – شهردار – رییس اداره اوقاف و امورخیریه »  تشکیل گردید .

در این جلسه مدیر کل میراث فرهنگی استان ، خوانسار را سرزمین علم و فرهنگ دانستند و خوانسار را دیاری با پیشینه ای تاریخی و باستانی دانستند که در دوره ی اسلامی پایگاه تمدن و مذهب بوده است .

در این جلسه مسئولین اظهار داشتند :

نگین سبز ایران که با استقبال گردشگران مواجه گردیده است و گردشگران با اشتیاق به شهرستان وارد می شوند برای نگهداشت آنان در شهرستان لازم است کارشناسان بخش گردشگری برنامه های بیشتری را طراحی و اجرا نمایند .

خوانسار به گذشته پرافتخارش می نازد که باید در معرفی نمادهای فرهنگی و مذهبی اش تلاش بیشتری شود .

با توجه به شناسایی عرصه های تاریخی در «  ویست - رحمت اباد - دوشخراط و منطقه ی باغکل » ترتیبی اتخاذ شود تا با کاوشهای علمی و باستان شنا سی ، احداث سایت موزه در دستور کار قرار گیرد .

با تکمیل و تجهیز خانه ی ابهری ؛ علاوه برتأمین فضای اداری ، محلی در اختیار صنعتگران صنایع دستی قرار گیرد تا گردشگران علاوه بربازدید از خانه ی مذکور که از معماری خاصی برخوردار است با فعالیت صنعتگران صنایع قدیمی آشنا شوند .

برای نوسازی  بازار قدیم با توجه به تهیه نقشه و طرح که در شهرداری موجود است با همکاری  و مشارکت و تعامل شهرداری و میراث فرهنگی و اوقاف اقدام شود .

با توجه به اینکه بیست و هشت اثر میراثی در خوانسار به ثبت رسیده است و اکثر آنها از بناهای مردمی و مالک خصوصی می باشد « حبیبی _ سلطانی -  احمدی – یاسینی و » لازم است با راهنمایی و تغذیه فکر و اندیشه و تخصیص اعتبارات و تسهیلات وامی برای پذیرش گردشگران بهسازی شوند .

بناهایی که در روستاها بافت میراثی دارند برای بهسازی می توانند تا صد میلیون تسهیلات چهار درصد دریافت نمایند .

با توجه به فعالیت کارگاه سبد بافی در منطقه ی ویست که برای سی نفر ایجاد اشتغال نموده است و در صورت تامین نیازهای اولیه کارگاهی می تواند افراد بیشتری را تحت پوشش قرار دهد حمایت های لازم به عمل آید .

در استان اصفهان دو شهرستان « نطنز و کاشان  » اداره ی میراث فرهنگی دارند و در بیست و دو شهرستان نمایندگی میراث فرهنگی فعالیت می کنند که در شهرستان خوانسار هم  نمایندگی میراث فرهنگی دایر می باشد که امیدواریم در آینده  تعدادی از نمایندگی ها به اداره تبدیل شوند .

در خوانسار مواریث فرهنگی بی نظیری وجود دارد که می بایست در جهت ثبت آنها اقدام شود از جمله «  تونل سبزخوانسار – گویش خوانساری -  تعزیه ی قودجان - قالی ویستی و ... »

در سفر ریاست جمهوری سرفصل های اعتباراتی خوبی پیش بینی شده است که امیدواریم با اختصاص آنها گامهای موثری در ترمیم و بازسازی بناهای تاریخی فرهنگی برداشته شود .

باتوجه به استقبال بخش خصوصی در جهت ایجاد موزه ی فرهنگی ، لازم است مساعدتهای لازم از سوی کارشناسان امر به عمل آید .

برخی از بناهای فرهنگی تاریخی شهرستان که ثبت میراثی شده اند « تیمچه ی حقیقت - ساختمان صولت الملک - کاروانسرای بازار بالا  و... » در اثر بی توجهی مخروبه شده اند که امروزه به عنوان معضل شهری به شمار می آیند که لازم است با طی مراحل قانونی تکلیف آن ها روشن شود .مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد
 
خبرنامه خوانسار آب و هوا اوقات شرعی راهنمای گردشگران